www.schortens.de   strona miasta partnerskiego Schortens - strona w języku niemieckim
www.swiecie.eu   Miejski Portal Internetowy naszego partnera - miasta Świecie

 

Informacja o miastach partnerskich

  SCHORTENS -  leży w północnych Niemczech i należy do ziem Fryzji oraz administracyjnego okręgu Weser-Ems. Wchodzi w skład powiatu razem z: Accum, Addernhausen, Grafschaft, Heidmuhle, Middelsfahr, Oestrinfelde, Ostiem, Roffhausen, Schoost, Sillenstede i Upjever.

Schortens 1
Fot.: Schortens.de

Nazwa Schortens wywodzi się ze starego nazwiska, które po raz pierwszy pojawiło się w rejestrach kościoła św. Stefana. Kościół ten, najstarszy w okolicy, wzniesiony w 1153 roku na "miejscu suchym i wysokim" długie lata  opierał się nawiedzającym Fryzje powodziom.

W średniowieczu Schortens było domem znanej w świecie rasy koni Oestringer. Stąd pochodzą znaki herbowe Schortens przedstawiające (podobnie jak herb Dolnej Saksonii) skaczącego konia.

Powierzchnia - 6868,60 ha
Liczba mieszkańców - 21 400
Odległość od Pieszyc - ok. 800 km

  ŚWIECIE -  położone jest na Pojezierzu Pomorskim u ujścia rzeki Wdy do Wisły. Miasto stanowi ważny węzeł komunikacyjny, zbiegają się tu dwie drogi krajowe 1 i 5 łączące południe Polski z aglomeracją gdańską.

W odległości 12 km od granic miasta przebiegać będzie planowana autostrada A-1 północ-południe. Miasto liczy 27 tys. mieszkańców, natomiast powiat - którego Świecie jest stolicą - 100 tys.

Swiecie 1
Fot.: Marcin STIG Saldat, all rights reserved

Obszar w promieniu 50 km od Świecia zamieszkały jest przez prawie 1 milion osób. W Bydgoszczy znajduje się lotnisko, które jest przystosowane do obsługi linii krajowych oraz realizuje indywidualne zamówienia. Najbliższe lotnisko posiadające regularne połączenia między-narodowe zlokalizowane jest w Gdańsku.

Powierzchnia -
Liczba mieszkańców -  27 000
Odległość od Pieszyc – ok. 380 km