Samorządy ziemi dzierżoniowskiej kolejny raz podejmują wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa. Dzięki inicjatywie burmistrza Dzierżoniowa mieszkańcy wszystkich gmin naszego powiatu będą mieli dostęp do szybkich testów na obecność koronawirusa. Ma to bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo i na profilaktykę działań podejmowanych w walce z epidemią. Każdy samorząd indywidualnie określi liczbę osób poddanych testom. Ich wykonanie finansowane będzie z budżetów poszczególnych gmin. Osoby do przeprowadzenia testów będzie wskazywał sanepid, który będzie również decydował o czasie ich przeprowadzenia.

Starosta Dzierżoniowski
Burmistrz Dzierżoniowa
Burmistrz Bielawy
Burmistrz Pieszyc
Burmistrz Piławy Górnej
Burmistrz Niemczy
Wójt Gminy Dzierżoniów
Wójt Gminy Łagiewniki

Testy na koronawirusa dla Ziemi Dzierżoniowskiej

Dzierżoniów przeprowadzi testy dla mieszkańców przebywających w kwarantannie. Dzięki umowie ze specjalistycznym laboratorium miasto, wspólnie z samorządami ziemi dzierżoniowskiej, przeprowadza już testy wśród pracowników służb medycznych i porządkowych.

- Wykonywanie testów to najlepszy sposób zapewnienia bezpieczeństwa i jak wskazują fachowcy także najlepsza profilaktyka w walce z koronawirusem. W wielu przypadkach skróci to czas przebywania mieszkańców na kwarantannie, a pracownikom służb pozwoli na szybszy powrót do pracy. Dziękuję mojemu zastępcy, która m.in. wskutek dużej determinacji doprowadziła do stworzenia takiej możliwości. Jesteśmy być może pierwszym, a na pewno jednym z pierwszych samorządów, który przeprowadzi testy w takiej skali – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Miasto zaproponowało swoim sąsiadom współpracę i w ramach podpisanej przez dzierżoniowski samorząd umowy podobne działania będą realizować Pieszyce, Gmina Dzierżoniów, Piława Górna, Niemcza, Łagiewniki i Bielawa. O ich skali samorządy będą decydować indywidualnie.

- Wspólne przeprowadziliśmy już pierwsze testy dla pracowników służb medycznych i porządkowych. O te osoby musimy dbać szczególnie. Do tej akcji włączył się również starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski, dzięki czemu powiat będzie finansować obsługę przeprowadzania testów oraz powiatowy sanepid, którego rolą jest typowanie osób i czasu, którym testy są przeprowadzane – wyjaśnia zastępca burmistrza Dzierżoniowa Dorota Pieszczuch.

W ramach nawiązanej przez Dzierżoniów współpracy do tej pory wykonano ponad trzydzieści testów. Objęto nimi pracowników medycznych i służb porządkowych.