Od 15 marca 2020 roku osoby powracaj膮ce do Polski s膮 zobowi膮zane podda膰 si臋 obowi膮zkowej 14-dniowej kwarantannie. Przepisy te zosta艂y jeszcze bardziej zaostrzone i dotycz膮 os贸b pracuj膮cych r贸wnie偶 za granic膮 i powracaj膮cych codzienne do swoich dom贸w.

Je偶eli kto艣 z Pa艅stwa wraca lub wr贸ci艂 z zagranicy i w jaki艣 spos贸b nie trafi艂 na obowi膮zkow膮 kwarantann臋, apelujemy o poddanie si臋 jej dobrowolnie i zg艂oszenie takiego faktu odpowiednim s艂u偶bom: O艣rodek Pomocy Spo艂ecznej w Pieszycach, Urz膮d Miasta i Gminy w Pieszycach, Policja lub Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dzier偶oniowie. Jest to dba艂o艣膰 o w艂asne zdrowie, ale tak偶e zdrowie najbli偶szych os贸b.

Je艣li kto艣 z Pa艅stwa nie ma gdzie odbywa膰 kwarantanny, taki fakt nale偶y zg艂osi膰 na granicy, a najlepiej jeszcze przed zamiarem powrotu do kraju. Zg艂oszenia nale偶y dokona膰 w艂a艣ciwemu wojewodzie 鈥 w贸wczas odpowiednie s艂u偶by wska偶膮 miejsce odbywania kwarantanny (przygotowane zosta艂y specjalne miejsca)Co to oznacza?
Kwarantann臋 domow膮 przez okres 14 dni odbywasz pod adresem, kt贸ry poda艂e艣 w karcie lokalizacyjnej. Je艣li b臋dziesz odbywa膰 kwarantann臋 w domu, stosuj si臋 do poni偶szych zalece艅. Je艣li nie masz mo偶liwo艣ci odbywania kwarantanny w domu, b臋dziesz j膮 odbywa膰 we wskazanym Ci przez s艂u偶by o艣rodku (informacj臋 uzyskasz podczas przekraczania granicy). Stosuj si臋 do ich polece艅 i wytycznych.

• Nie opuszczaj domu.
  • Nie wychod藕 do sklepu.
  • Je艣li masz pod swoj膮 opiek膮 zwierz臋ta, to w miar臋 mo偶liwo艣ci na czas trwania kwarantanny przeka偶 je pod opiek臋 rodzinie lub znajomym. Je艣li nie masz takiej mo偶liwo艣ci, zwr贸膰 si臋 telefonicznie o pomoc do gminy.
  • Nie spotykaj si臋 z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
  • Je艣li mieszkasz z rodzin膮, w miar臋 mo偶liwo艣ci ogranicz z ni膮 kontakt i zachowaj bezpieczny odst臋p wynosz膮cy minimum 2 metry.
  • U偶ywaj oddzielnych naczy艅 ni偶 pozosta艂e osoby przebywaj膮ce w mieszkaniu.
  • Je艣li masz mo偶liwo艣膰, korzystaj z osobnej 艂azienki/toalety ni偶 pozostali domownicy; je艣li nie masz takiej mo偶liwo艣ci, po skorzystaniu z toalety/艂azienki zdezynfekuj j膮 dost臋pnym 艣rodkiem czysto艣ci.
  • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
  • Zachowaj zasady higieny.
  • Cz臋sto myj r臋ce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefon贸w.
  • Monitoruj temperatur臋 cia艂a minimum 2 razy dziennie.
  • W przypadku wyst膮pienia gor膮czki, kaszlu lub duszno艣ci niezw艂ocznie skontaktuj si臋 telefoniczne ze stacj膮 sanitarno-epidemiologiczn膮 lub zg艂o艣 si臋 na oddzia艂 zaka藕ny, unikaj膮c transportu publicznego.
  • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoni膮cym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
  • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagaj膮 funkcjonariusze policji 鈥 mog膮 Ci臋 odwiedzi膰 w czasie kwarantanny.
  • W przypadku potrzeby skontaktowania si臋 z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lekarz mo偶e wystawi膰 e-recept臋 i e-zwolnienie. Lista plac贸wek POZ udzielaj膮cych teleporad w Twojej okolicy jest dost臋pna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista

Wi臋cej o e-zdrowiu na pacjent.gov.pl

Wi臋cej informacji na www.gov.pl/koronawirus

Infolinia NFZ: 800 190 590