Mieszkańcy Pieszyc zyskują w tym roku dostęp do nowych, doskonale wyposażonych specjalistycznych poradni lekarskich. W Przychodni Miejskiej zakończono właśnie inwestycję wartą ponad 9 milionów złotych, dzięki której powstały poradnie geriatryczna, onkologiczna, leczenia bólu, rehabilitacyjna, chirurgiczna. Do dyspozycji pacjentów oddano cały oddział fizjoterapii i rehabilitacji z kriokomorą i basenem.
PrzychodniaMiejskaNews
To swoisty fenomen, że właśnie w Pieszycach w ciągu kilku lat rozwinęła się jedna z najbardziej wszechstronnych przychodni publicznych, obejmująca większość medycznych specjalności. Pieszycki SPZOZ (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej) powstał w 2000 roku, od 2013 działa w nowo wybudowanej siedzibie przy ul. Królowej Jadwigi, a w tym roku zakończono czwarty etap jej rozbudowy. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska - i warto podkreślić, że dyrektor przychodni, Jerzy Wester z zespołem od lat przodują w regionie w wykorzystaniu każdego możliwego źródła finansowania, żeby podnosić jakość usług medycznych. Odkąd istnieje Przychodnia Miejska dyrektor Wester, i władze gminy, podkreślają, że ich misją jest zapewnić mieszkańcom dostęp do diagnostyki i terapii na najwyższym, poziomie, zgodnych z najnowszymi światowymi standardami.
Dziś zaglądając w nowo powstałe strefy opieki nad pacjentami, nie ma wątpliwości, że ta misja jest konsekwentnie wdrażana w życie.
Co nowego? Rehabilitacja na poziomie europejskim!
Krótki spacer po nowych częściach pieszyckiej przychodni zaczynamy od parteru, gdzie potrzebujący rehabilitacji doczekali się basenu terapeutycznego. Piękny basen z zapleczem sanitarnym, szatniami, salką do odpoczynku jest częścią całej dużej strefy rehabilitacji leczniczej i fizjoterapii, którą ulokowano na III, dobudowanym piętrze przychodni. Krioterapia miejscowa i komora kriogeniczna, nowoczesna sala gimnastyczna, wodolecznictwo, elektroterapie, masaże, światłoterapia (solux) i ultradźwięki, laseroterapia, diatermia, magnetoterapia – jest tu wszystko co może pomóc przywrócić sprawność po urazach, zabiegach operacyjnych, ale także pomóc walczyć z wieloma chorobami. Takiej strefy nie powstydziłby się żaden ośrodek europejski.
Nim jednak pacjent skorzysta z dobrodziejstw leczenia zimnem (temperatura w kriokomorze to minus 120-130 °C), wodą (jej temperatura to dla odmiany od plus 32 do 36°C ), czy laserów i masaży – potrzebuje diagnozy i kontaktu ze specjalistą.

RehabilitacjaNewsCo nowego? Laboratoria i poradnie specjalistyczne!
Na I piętrze nowej części Przychodni Miejskiej znalazły się m.in. poradnia geriatryczna, onkologiczna, chirurgiczna - czyli te, których brak jest problemem w całej Polsce. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń: jako społeczeństwo starzejemy się. Osoby po 65 roku życia ze względu na obniżoną z wiekiem sprawność i występowanie kilku schorzeń równocześnie powinny korzystać z opieki geriatry, a tymczasem to jedna z najbardziej deficytowych specjalności medycznych. Nowa poradnia geriatryczna w Pieszycach zaplanuje diagnostykę i leczenie różnych schorzeń każdego seniora, skoordynuje różne formy terapii np. leczenie lekami z terapią zajęciową i rehabilitacją.
Jerzy Wester, internista, gastroenterolog, endoskopista, który podejmując się kierowania przychodnią nie zrezygnował nawet na chwilę z pracy z pacjentami, planując rozwój powierzonej mu przez Pieszyce placówki, próbuje doprowadzić do takiej sytuacji, w której pacjent w jednym miejscu otrzymuje kompleksową opiekę medyczną. Nawet gdy zachodzi konieczność wykonania zabiegów operacyjnych, w wielu przypadkach pacjenci pieszyckiej SPZOZ nie muszą być odsyłani do szpitali.

PoradnieNewsCo nowego? Chirurgia specjalistyczna!
Nowoczesna, świetnie wyposażona sala operacyjna z zapleczem oraz sala pobytowa dla pacjentów po zabiegach znalazły się na II piętrze. Możliwość wykonania niektórych operacje z zakresu ortopedii, urologii, ginekologii, gastroenterologii, okulistyki nie w szpitalu, a w przychodni, dla chorych oznacza krótszy czas leczenia, krótsze oczekiwanie na zabieg, skrócenie pobytu poza domem do minimum (od 2 do 24 godzin), a także ograniczenie ryzyka zakażeń szpitalnych. Dla całego systemu opieki zdrowotnej takie rozwiązanie daje szanse na usprawnienie działania szpitali, do których powinni trafiać chorzy wymagający zabiegów jakich nie można wykonać bez hospitalizacji.

ChirurgiaNewsUruchomienie kolejnych stref opieki nad pacjentem w SPZOZ Przychodni Miejskiej w Pieszycach to także nowe możliwości dla lekarzy chcących kompleksowo koordynować opiekę zdrowotną nad swoimi pacjentami – od postawienia diagnozy, poprzez konsultacje z innymi specjalistami, w razie potrzeby skierowanie na zabiegi, po zaplanowanie rehabilitacji i organizację opieki środowiskowej. W jednej miejskiej przychodni stworzono warunki do świadczenia opieki zdrowotnej na wyjątkowym poziomie. Reszta zależy od ludzi. Dyrektor Wester zapowiada, że wszyscy pracownicy muszą (a większość także chce) podnosić kwalifikacje. Burmistrz Pieszyc, Dorota Konieczna-Enözel, zapowiada nowe prozdrowotne programy realizowane na bazie przychodni. Warto jednak przytoczyć słowa doktora Westera, które znalazły się w broszurach przychodni:
Pamiętajmy, że na stan zdrowia każdego z nas wpływa wiele czynników. Środowisko, w którym żyjemy, uwarunkowania genetyczne, styl życia. Wiele analiz pokazuje, że jakość i dostępność opieki zdrowotnej zaledwie w 10 procentach wpływa na to czy zachowamy zdrowie i sprawność do późnych lat życia. Dlatego zapraszając do korzystania z usług przychodni, proszę: zadbajcie Państwo o swoją dietę, aktywność i zdrowy ruch, regularny sen, uśmiech i pozytywne nastawienia do siebie i świata. Tego nie wypiszemy na żadnych receptach, a bez tego nie ma mowy o zdrowym życiu".