Wąglany – malutka sielska wieś zagubiona wśród opoczyńskich lasów była w niedzielę 26 maja miejscem pięknej uroczystości. W obecności władz powiatu Opoczno, władz gminy Białaczów oraz pozostałych zaproszonych gości, a także poetów z całej Polski odbył się „Wągliński Maj Poezji”.

Waglanski maj poezji

Jego organizatorami, już po raz 38 było dwoje wspaniałych, zakochanych w poezji i w swojej wsi ludzi: państwo Krystyna i Waldemar Jóźwikowie – prezes i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Wąglan, którzy powitali przybyłych gości staropolskim zwyczajem chlebem i solą, a także suto zastawionym stołem.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 326 poetów z Polski i 16 z zagranicznej polonii reprezentujących 14 krajów. W sumie na konkurs wpłynęło ponad 2000 prac, a więc małe Wąglany przebiły pod tym względem szereg prestiżowych konkursów ogłaszanych w Polsce i za granicą, stając się na ten dzień niewątpliwie poetycką stolicą naszego kraju.

Zwycięzców - powołana przez organizatorów konkursu komisja - wyłoniła w dwóch kategoriach: poezja rymowana i poezja biała.

W tej pierwszej laureatem pierwszej nagrody został Zdzisław Maciejewski z Pieszyc, prywatnie mój tata, któremu serdecznie gratuluję.

Agnieszka Szymańska

Waglanski maj poezji 2 Waglanski maj poezji 3

Waglanski maj poezji 4