9 listopada w Centrum Kultury w Pieszycach odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 1 imienia Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej.

Wydarzenie rozpoczęto od odśpiewania hymnu Polski, przywitania gości i pocztów sztandarowych, a prof. dr hab. Jan Kęsik z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przybliżył działalność młodych ludzi z Pieszyc, którzy skazani zostali w styczniu 1951 roku przez komunistyczny sąd na wieloletnie więzienie za wierność ideałom polskiego harcerstwa, nie zgadzających się na działania upodabniające ZHP do organizacji sowieckich pionierów.

 

Kliknij na zdjęcia, aby przejść do galerii

nadanie imienia

W kolejnym punkcie Ryszard Kondrat - przewodniczący Rady Miejskiej Pieszyc odczytał uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej nr 1 imienia Pieszyckiej Podziemnej Organizacji Harcerskiej, po czym przekazał dokument na ręce Magdaleny Skrzypczak, dyrektor szkoły.

Dalsza część uroczystości, to ceremonia przekazania sztandaru. Rodzice przekazali go dyrektor szkoły, a ta pocztowi sztandarowemu uczniów. Następnie zebranym został przybliżony nowy symbol szkoły. Przypominamy, że na jednym płacie sztandaru, na czerwonym tle znajduje się biały orzeł w koronie oraz napis „Młode serca i umysły Ojczyźnie”, na drugim - na zielonym tle - krzyż harcerski oraz nazwa szkoły.

Po prezentacji, uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na otrzymany sztandar, a zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia i złożyli gratulacje.

 

oprac. na podst. Doba.pl i Tv Sudecka