W zwi膮zku z bardzo licznymi zapytaniami hodowc贸w drobiu, w szczeg贸lno艣ci dotycz膮cymi konieczno艣ci przetrzymywania ptak贸w w zamkni臋tych pomieszczeniach, informuj臋, 偶e w dalszym ci膮gu wyst臋puj膮 na terenie kraju przypadki zachorowa艅 na wysoce zjadliw膮 gryp臋 ptak贸w u ptak贸w dzikich oraz ogniska choroby u drobiu hodowlanego.
PtasiaGrypaNews

foto. TV Sudecka

W zwi膮zku z powy偶szym w dalszym ci膮gu obowi膮zuj膮 wszystkie zakazy i nakazy okre艣lone w rozporz膮dzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarz膮dzenia 艣rodk贸w zwi膮zanych z wyst膮pieniem wysoce zjadliwej grypy ptak贸w (Dz. U. z 2016 r. poz. 2091), w szczeg贸lno艣ci nakaz przetrzymywania drobiu w zamkni臋ciu, w spos贸b uniemo偶liwiaj膮cy jego kontakt z ptakami dzikimi.
Informuj臋, ze za nieprzestrzeganie zakaz贸w i nakaz贸w powy偶szego rozporz膮dzenia gro偶膮 bardzo wysokie kary.
Informuj臋 ponadto, 偶e niezw艂ocznie po uchyleniu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedmiotowego rozporz膮dzenia przekazane i opublikowane zostan膮 stosowne komunikaty, zar贸wno w miejscach, jak i w spos贸b warunkuj膮cy mo偶liwie szybkie dotarcie do zainteresowanych hodowc贸w drobiu na terenie powiatu.
Dodatkowe informacje mo偶na uzyska膰 oraz dokona膰 zg艂oszenie hodowli drobiu lub utrzymania innych ptak贸w w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Dzier偶oniowie, ul Batalion贸w Ch艂opskich 7 lub pod tel. Nr 748312809 i 748324657.
Przypominam, 偶e wirus ptasiej grypy typu H5N8 nie jest gro藕ny dla cz艂owieka, powoduje jedynie du偶e straty w hodowli drobiu.